Na co zwracać uwagę w ofertach kredytów mieszkaniowych?

kredyty-mieszkaniowe

Planujesz w najbliższym czasie zakup mieszkania? Jeśli zamierzasz wziąć z tego powodu kredyt, na pewno wiesz, że na rynku istnieje mnóstwo różnych ofert. Masz trudności z ich porównaniem i nie wiesz, którą wybrać? Z poniższego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, by znaleźć najkorzystniejszy kredyt hipoteczny.

Na warunki kredytu mieszkaniowego ma wpływ wiele czynników. To m.in. kwota kredytu, wysokość wkładu własnego, rodzaj zatrudnienia, wysokość dochodów, ale również historia kredytowa, a także liczba osób w gospodarstwie domowym i wiele więcej. Zanim podejmiesz decyzję, skonsultuj ją lepiej z doradcą kredytowym, by nie popełnić żadnego błędu.

Jaką wpływ na kredyt ma twoja zdolność kredytowa?

Każdy bank, w którym będziesz starać się o kredyt hipoteczny ma za zadanie sprawdzić twoją zdolność kredytową. Co to oznacza? Musi znać wysokość twoich dochodów, ich źródło oraz regularność ich otrzymywania. Obowiązkiem banku jest także dowiedzieć się, czy posiadasz obecnie inne kredyty oraz limity debetowe. Wszystkie te informacje pomogą bankowi zdecydować, czy jesteś w stanie udźwignąć kredyt mieszkaniowy, o jaki się starasz. Oferta, która zostanie ci przedstawiona będzie uwzględniała również wysokość wkładu własnego. Oczywiście, im będzie on wyższy, tym kredyt hipoteczny będzie atrakcyjniejszy. Obecnie minimalna wysokość wkładu własnego wynosi 20%. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na: http://malychabusinessfinance.com/kredyty-mieszkaniowe/.

Jaki okres spłaty wybrać?

Okres spłaty to niewątpliwie ważny aspekt, który powinieneś wziąć pod uwagę zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę. Musisz wiedzieć, że zarówno długi, jak i krótszy termin spłaty ma swoje plusy i minusy. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, możesz spłacać niższe miesięczne raty, dopasowane do twoich możliwości finansowych. Wtedy kwota jest rozłożona na dłuższy okres, co sprawia, że odsetki są wyższe i w efekcie musisz oddać bankowi więcej. Możesz jednak negocjować możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Co to oznacza? Jeśli twoja sytuacja finansowa w pewnym momencie poprawi się, będziesz mógł spłacić całość wcześniej.

Co składa się na łączny koszt kredytu?

Oprócz samej kwoty kredytu, głównym kosztem, który musi ponieść kredytobiorca, są odsetki. Należy jednak pamiętać, że oprócz nich jest jeszcze kilka innych aspektów, składających się na łączny koszt. To m.in.:

  • ubezpieczenie pomostowe,
  • prowizja za udzielenie kredytu,
  • opłata za wycenę nieruchomości,
  • dodatkowe ubezpieczenia i inne opłaty przewidziane w umowie.

Najlepsza oferta kredytowa, czyli jaka?

Najlepsza oferta kredytu hipotecznego to taka, która w pełni odpowiada twoim możliwościom. Biorąc na siebie taką odpowiedzialność musisz mieć pewność, że będziesz w stanie spłacać przez lata tę należność. Wysokość rat powinna być zatem optymalna, byś mógł swobodnie je spłacać i by nie zachwiały twoim budżetem domowym. Twoja decyzja powinna być dobrze przemyślana, dlatego może warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego? Dowiedz się więcej na: http://malychabusinessfinance.com/.

 

About the Author

Maciej Łapiński
Jestem studentem ekonomii, graczem forexowym oraz giełdowym. Poza tym prowadzę własną działalność. Moją pasją są finanse oraz biznes, dlatego założyłem blog Business Today - chcę dzielić się z Wami moimi doświadczeniami.