Bezpieczeństwo dokumentów w biurze – zadbaj o zabezpieczenie przed kradzieżą i wejściem osób niepowołanych

dokumenty

Dobór właściwych zabezpieczeń w formie systemy dla biura, wymaga analizy zagrożeń. Chociaż pierwsze może się pojawić ryzyko kradzieży czy wstępu osób nieupoważnionych, musimy pamiętać o jednym kluczowym aspekcie. Zagrożenie zniszczeniem – przez pożar, zalanie, inne czynniki. Brzmi to niewiarygodne? Przecież wystarczy jedna drobna iskra, by pojawił się ogień. Właśnie dlatego podstawowym aspektem jest kontrolowanie dostępu do dokumentacji.

kamery bcs

Zabezpieczenia przeciwko nieupoważnionemu dostępowi

W jaki sposób zabezpieczać ważne dla firmy dokumenty? Przede wszystkim muszą one być przechowywane w dedykowanym miejscu, nie w pierwszej lepszej przestrzeni. Taki obowiązek nakłada prawo dotyczące ochrony danych osobowych. Minimum to szafka na klucz dopasowana do podstawowych standardów. Jeżeli mamy więcej dokumentów, warto pomyśleć o zorganizowanym w profesjonalny sposób archiwum. Najlepiej – z oknami antywłamaniowymi lub pozbawione okien całkowicie.

kamery ip

Drzwi do archiwum – to rzecz kolejna. Najlepiej będzie postawić na profesjonalny system kontroli dostępu czyli taki, gdzie mamy własny klucz dostępu dla każdego konkretnego pracownika. System zarejestruje wejścia i wyjścia, dodatkowo identyfikując za każdym razem osobę wchodzącą. To rozwiązuje problem występowania jakichkolwiek nieporozumień.

Monitoring jako uzupełnienie

Kontrola dostępu to jedno, ale warto coś do niej dodać. By zachować kontrolę, dobrze mieć też na przykład czujniki ruchu. Wówczas mamy pełen wgląd w to co dzieje się w archiwum i wokół niego. Monitoring będzie dobrym rozwiązaniem. Przemysłowe kamery powinny obejmować wnętrze. To eliminuje ryzyko kradzieży przez osoby upoważnione. Dodatkowo monitoringiem trzeba objąć też wejście. Dobrze też postawić na kontrolę zdalną. Weryfikacja wideo, obchody wideo, to tylko kilka rozwiązań proponowanych przez tę firmę.

podgląd monitoringu

Dokumentacja zabezpieczona w dobry sposób to gwarancja bezpieczeństwa dla naszej firmy. Bo prawdę mówiąc, czasem utrata danych będzie procesem bardziej kosztownym aniżeli strata mienia, które pozornie jest dla nas najbardziej wartościowe.

Jeśli zastanawiasz się jaki system alarmowy wybrać do biura, odwiedź sklep internetowy Montersi.pl

montersi

About the Author

Maciej Łapiński
Jestem studentem ekonomii, graczem forexowym oraz giełdowym. Poza tym prowadzę własną działalność. Moją pasją są finanse oraz biznes, dlatego założyłem blog Business Today - chcę dzielić się z Wami moimi doświadczeniami.